listopad14

Objawy uszkodzonej turbiny i przyczyny uszkodzeń

dodano: 14 listopada 2017 przez natalia876


 

Uszkodzona turbina jest jednym z najbardziej irytujących problemów z samochodem. Nie zawsze jednak łatwo jest określić, czy rzeczywiście doszło do uszkodzenia oraz co stanowi jego przyczynę. Przeczytaj nasz krótki poradnik, a rozwiejesz swoje wątpliwości!

Hałas podczas pracy i gwizdanie podczas przyspieszania

Jeśli nasze auto „gwiżdże” tak, jakby tarły o siebie metalowe części, a odgłos ten nasila się przy obciążeniu jednostki napędowej, to prawdopodobnie nasza turbina jest uszkodzona. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z wizytą u „lekarza aut”.

Ubytek oleju silnikowego

Oczywiście, ubytek oleju może świadczyć również o innych problemach z samochodem – warto więc skonsultować ten problem z mechanikiem. Przeważnie jednak wiemy, że turbina jest uszkodzona, gdy olej znajduje się tam, gdzie nie powinno go być.

Biały dym i zapach spalonego oleju

Trudno jest tę woń pomylić z czymkolwiek innym – jeśli poczujemy intensywny, „palący” zapach, może to oznaczać, że turbosprężarka uległa uszkodzeniu. Często towarzyszy temu biały lub szary dym. Jeśli zauważymy te objawy w naszym aucie, czym prędzej wybierzmy się do mechanika – w przeciwnym razie może dość do "wścieknięcia się" i poważnego uszkodzenia jednostki napędowej.

Brak mocy i czarny dym

Ten objaw wygląda bardzo groźnie – i często wskazuje na poważne problemy z turbosprężarką. Czasami jednak zdarza się, że jest to oznaka problemów z układem paliwowym. Doświadczony kierowca jednak będzie w stanie usłyszeć, że turbina nie włącza się – wtedy wiadomo, że to właśnie ta część w samochodzie zaczyna szwankować.

Przyczyny uszkodzeń turbiny bywają różne – najczęściej jest to zanieczyszczenie układu dolotowego i wydechowego,  przegrzanie (często pojawia się, gdy filtr powietrza jest zużyty lub zablokowany), zbyt niskie ciśnienie oleju oraz nieregularna wymiana oleju silnikowego. Ważne jest tu także dostosowanie rodzaju oleju. Do włoskich silników diesla najlepszym rozwiązaniem jest selenia turbo diesel Aby zapobiegać problemom z turbosprężarką, nie zaniedbujmy systematycznych przeglądów oraz regularnie wymieniajmy olej.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy